Keď som sa vrátil z kina domov a začal v duchu porovnávať dve komédie, ktoré som v ten deň strávil, moje nematematické "ja" dospelo k zaujímavým výsledkom. Keby ste však vedeli, ako sa k takému výsledku to dotyčné "ja" dopracuje, určite by ste si preventívne naolejovali kalkulačky. Práve preto vám to s radosťou poviem: najpv zapojí do činnosti tri ozubené kolieska v prednej časti mojej hlavy, tie vzájomným pôsobením uvedú do činnosti kladku, ktorá vo vedre vytiahne hore magnet. Tento magnet sa zo vzdialenosti dvoch centimetrov pritiahne ku špeciálnej kovovej doštičke. Náraz spôsobený pritiahnutím vyvolá vibrácie, ktoré roztrasú tri vlákna. Pohyb vlákien zobudí moje nematematické "ja", ktoré začne na prstoch vyrátavať dotyčný problém. Ak mám šťastie a ono ten príklad skutočne vyrieši, pošle ho naspäť cez všetky
zmieňované trasy priamo ku mne. Pokiaľ sa cestou s výsledkom nič nestane (môže napríklad zapadnúť na dne kladkoidného vedra), nahodím na tvári víťazoslávny úsmev a skonštatujem, že mám zase jeden -cenzored- príklad za sebou.
Teraz už viete ako to je so mnou a matematikou, preto po tejto dosť čudnej a absolútne odvecnej odbočke konečne pristúpim k samotnému porovnávaniu, ktoré som spomínal tam kdesi hore (no konečne, kua - pozn. Rýpal Obecný).
Zoberte si, že dĺžka Utopenca na úteku je zaokrúhlene okolo deväťdesiat minút. Minimálne každú minútu (väčšinou častejšie) som sa pri ňom slutočne z chuti zasmial, takže ak si to spočítame, máme tu deväťdesiat zarehotaní sa za jeden film. Prinajmenšom. Teraz si zoberme film Guru. Nech rozmýšľam ako chcem, od srdca som sa pri tomto SAKu lepšej kategórie zasmial asi tak šesťkrát. Uvedomte si, že jeho minutáž dosahuje takmer dve hodiny, čo je stodvadsať minút! Šesť zasmiatí oproti deväťdesiatim, ktoré by určite aj naďalej stúpali priamou úmerou s dĺžkou filmu, to považujem za poriadny rozdiel. Podľa mňa ide o jasný, matematický (úúúha!) dôkaz kvality Utopenca na úteku. Uf.
Každý kto pozná vynikajúceho herca (ktorého výzor nemá ďaleko k označeniu Senil, ale toto slovo patrí do celkom inej recenzie... ;-) ) Leslieho Nielsena, si dokáže celkom jasne predstaviť, aký brajgel nastane hneď po začatí jeho filmu. Nikto nie je ochránený od vtípkov najrozličnejšieho charakteru. Všetky filmy, ktoré vznikli v poslednej dobe dostávajú poriadne zabrať a ich tvorcovia môžu len zalamovať rukami nad tým, ako ich majster paródií sprzní na celej čiare. Tentoraz si scenárista zobral na mušku predovšetkým filmy Utečenec, Statočné srdce, Mission Impossible, Pobrežnú hliadku a trošíčku aj Hviezdne vojny. Výber je skutočne široký.
Slávny husľový virtuóz Ryan Harrison
(Leslie Nielsen - Bláznivá strela 1-33/3, Drakuloviny, Agent WC40, Pán Magoo)
sa nešťastnou náhodou, ktorá však bola dopredu naplánovaná, takže by sme ju pravdepodobne ako "náhodu" nemali nazývať, lenže predsa len ide o paródiu, takže... no veď my si rozumieme, však... eh, o čom som to vlastne chcel hovoriť? Aha. Čiže, nešťastnou náhodou ho obvinia z vraždy manžela
(Michael York - Kabaret, Traja mušketieri, Vražda v Orient Exprese, Loganov útek) istej krásnej dámy, ktorá je po celý čas spriahnutá s jednonohým, jednorukým a jednookým grázlom. Harrison skončí vo väzení, lenže moc dlho sa v ňom neohreje, pretože autobus, v ktorom ho polícia preváža narazí na menší nečakaný problém. Dostane šmyk na banánovej šupke a táto nehoda zaručí Harrisonovi viac-menej bezpečný útek. V pätách má však fanatického detektíva, ktorý ho mieni dostať za každú cenu. Preto Harrison pátra tak, ako to vie len on. Chcem tým povedať, že pri jeho pátraní nie je bezpečný skutočne nikto. Či už sliediaca polícia alebo gangstri, ktorí ho chcú dostať rovnako ako detektív. K ich počinu môžem povedať len jednu vetu: nech odpočívajú v pokoji...
Veru, niet nad paródie. Myslím, že neexistuje jediná paródia, ktorý by svojmu filmovému žánru robila hanbu. Spomeňte si na Horúce strely, Vesmírne gule alebo Bláznivé strely. Každý z týchto filmov ma dokázal rozosmiať, čo sa deväťdesiatim percentám ostatných amerických "komédií" akosi nedarí. Guru je práve jedna z nich, ale to nevadí. Kým budú vznikať paródie, bude všetko v poriadku. Hlavne ak v nich bude vystupovať neprekonateľný (Senil? - pozn. Výnimočnenierýpalobecný) Leslie Nielsen.
Všetkým vám, ktorí čítate tento článok (dúfam, že je vás viac, než je počet redaktorov našej redakcie ;-) ) musím Utopenca na úteku jednoznačne odporučiť. Je to liek na zlú náladu, ktorý rozosmeje aj toho najpesimistickejšieho pesimistu zo všetkých pesimistických pesimistov, ehm. Tak prestante všetko vidieť čierne a zaskočte si do kina. Uvidíte, že po predstavení sa budete na veci dívať úplne inými, optimistickými očami. Snáď iba Rýpal Obecný ani potom neodhodí ten svoj čierny, upírsko-funebrácky oblek, čo však pravdepodobe nikoho neprekvapí, všakže.
Pôvodný názov |
WRONGFULLY ACCUSED |
Výroba |
USA, 1998, cca 85 minút |
Réžia |
Pat Proft |
Hrajú |
Leslie Nielsen, Kelly LeBrock, Richard Crenna, Michael York |
Žáner |
paródia na všetko |
Premiéra |
4. 2. 1998 |
Odporúčaná prístupnosť |
Od 12 rokov |
Distribučná spoločnosť |
Intersonic |
Zhrnutie |
Ako by ste označili film, pri ktorom sa v jednom kuse rehocete? Ja by som povedal, že je výborný. A vy? |