Bola noc. Na ulici tma ako v rohu, pretože pouličné osvetlenie zasa nesvietilo. Vietor tíško kvílil a narážal do okenných tabúľ Ondrewovho príbytku. Ten však o ničom nevedel, pretože práve spal nepokojným spánkom, počas ktorého sa mu sníval sen o šrote a firme Sega. Nevedel, prečo, ale tie dve slová sa k sebe náramne dobre hodili. Segašrot. Áno to je správne slovo. Lenže okrem vetra a nepokojného recenzenta tu bolo ešte niečo, čo si žilo svoj vlastný nočný život. Nikto o tom nevedel. Dokonca by tomu nikto ani nuveril, ale bolo to tak. Pri okne na stole zasvietila v útrobách počítača malá dióda. Práve tá prebudila aj ostatné komponenty pécečka a nočné dialógy sa mohli začať.
Prvý prehovoril procesor, ktorého všetci právom pokladali za svojho šéfa.
Zdravím vás priatelia. Tak ako ste sa počas dnešného dňa mali? Posťažujte sa.
Hardisk zakričal:
Dnešný deň nestál ani za bajt! Náš majiteľ, ktorý sa podľa mojích údajov z disku prezýva Ondrew, spustil ten hrozný herný softvér. V zdrojovom kóde to čudo malo názov Vigilance. Neviete si predstaviť aké to má nároky na moje miesto. Keby sme tu vnútri mali viac ramky, nič také by sa nestalo.
Chápe ťa, ale nemusíš sa toľko rozčuľovať.
Povedal procesor a obrátil svoju pozornosť na operačnú pamäť.
Počuj, ako je to s tebou? Zdá sa mi totiž, že hardisk má pravdu. Tá hra je skutočne natoľko náročná?
Ramka urazene odfrkla:
Prečo nadávate mne? Frflite predovšetkým na nášho majiteľa, ktorý sa stále suší iba s tridsiatimi dvomi megami. Ja nemôžem za to, že pomaly začínajú vznikať hry s takýmito nárokmi. S Vigilance som mala skutočne čo robiť. Napriek tomu program swapoval tuná do hardisku ako divý. Ak som si to správne spočítala, vždy si vytvára približne sto megový swap súbor. Keby mi Ondrew doprial ďalšiu posilu, určite by sa aj hardisk menej narobil.
Procesor videl, že komponenty sa začínajú až moc rozohňovať. Preto drgol chladičom do tridéefiksu, ku ktorému mal nesmiernu úctu. To bolo vidieť na prvý pohľad. Veľmi dobre si uvedomoval, koľkú prácu zaňho vykoná tridé karta pri väčšine dnešných hier.
Haló, pán tridéefiks! Nespíte? Aha, ako vidím, tak nie. Čo si Vy o celej tejto kauze myslíte? Aký máte názor na ten Vigilance? Narobili ste sa pri ňom?
Tridéefiks ospalo, ale sebavedome prehlásil:
Mnó. Môj názor na Vigilance radšej nechcite vedieť.
Ale no ták. Nenechajte sa prosiť. Veď Vy ste najväčší odborník na tridé grafiku, takže o tom budete vedieť najviac.
Prosil procesor a zvuková karta sa k nemu pridala:
Presne tak. Prezraďte nám Váš názor.
Tak teda dobre. Predovšetkým musím povedať, že ma veľmi pohoršila skutočnosť, ktorú mi pred spustením oznámil hardisk. V readme.txt je upozornenie týkajúce sa nefunkčnosti čipsetu typu 3Dfx Voodoo Rush. Ako iste viete, moje jadro pracuje práve s ním. Určite si viete predstaviť, ako ma táto správa rozčúlila. Našťastie, ako sa ukázalo o chvíľu neskôr, hra nemala s čipsetom problémy. Funkčnosť mi potvrdil aj jeden môj kolega, ktorý taktiež spolupracuje s vúdú rašom. Takže tento problém bol vyriešený. Šok prišiel až po päťminútovom načítavaní, ktoré spôsoboval nedostatok operačnej pamäte. Skoro mi praskli čipy, keď som zistil akú úbohosť mám akcelerovať. Je to nechutný hnus, trápnosť, humus, jednoducho všetko, len nie normálna hra. Endžin pôsobí dojmom, akoby bol prerobený z Dúma, akurát doňho pridali možnosť pohľadu hore a dolu. Rozhodne nesiaha po pixely žiadnej hre vytvorenej za posledný rok. Vo viacerých leveloch sa dokonca objavovali iba pravouhlé miestnosti! Neskutočné! Vravím: paskvil, otras, provokácia! Tento strach by podľa kvality grafiky mala stíhať aj štyriosemšestka, lenže ako isté náš milý procesor vie, aj on s ním mal problémy. Fuj! Nechcem o Vigilance nikdy viac počuť!
Procesor pokýval Socket sedmičkou, do ktorej bol zasadený a povedal:
Dávam za pravdu pánovi tridéefiksovi. Naozaj som mal so spracovávaním Vigilance čo robiť a to aj napriek obrovskej pomoci našej
neoceniteľnej tridé karty. Hardvérové nároky neospravedlniteľne prehnali. Moji predchodcovia by sa v recyklovni procesorov obracali, keby videli, akú hrôzu nezvláda plynulo ani tristomegová ká šestka. Ja neviem, tí programátori dnes už vôbec nevedia užitočne využívať náš potenciál. Myslia si, že keď existujú štyristopäťdesiatkové pentijá, môžu si dovoliť všetko. Na nás - pre nich pomalých - úbožiakov vôbec nemyslia. Chamraď jedna. Mali by sme sa im pomstiť. Napríklad prestať fungovať... ále radšej nie. Zase by sa v nás hrabali od rána do večera a hľadali chybu. Kto má vydržať to neustále zapínanie a vypínanie?
Hardisk sa pridal:
Pravdu máš procesor. Sme nedocenení. Avšak podľa mojich informácií vypátraných z Ondrewovej databázy orecenzovaných hier som zistil, že spoločnosť, ktorá vytvorila Vigilance, nejaký Segašrot či čo, doteraz vytvorila iba samé prepadáky. Okrem toho, každý z ich projektov mal prehnané nároky na hardvér. Ako sa zdá, táto hra nie je žiadnou výnimkou. Vysvetlí mi však teraz niekto, o čom tam vlastne ide? V previjú, ktoré mám uložené na disku som si prečítal nejaké kecy o fotorealistickej grafike, skutočných protiteroristických misiách, výbornom endžine a podobné tlachy, ale ako je to v skutočnosti? O grafike už vieme, lenže o hrateľnosti a spracovaní ani slovo. Tak, kto sa toho ujme?
Hádam ja.
Povedal procesor a začal:
Táááák. Čím začať. Hádam tými protiteroristickými misiami. Ha - ha - ha - hááááá. Hi - hi - hi - hííííí. Ehm, ehm. Ak si Segašrot myslí, že ten... ten... ja už nenachádzam nadávku, ktorá by vystihla Vigilance. Skrátka ten idiotský, debilný, kreténsky, hňupský a čojavjemešteaký Vigilance chce zrejme konkurovať Rainbow Six. Segašrot si povedal, že vyťaží z rozmáhajúcej sa protiteroristickej mánie maximum. Zasrani jedni. Pardón za výraz, ale ja skutočne nemám slov. Keby táto kópia bola aspoň obstojná. Ibaže nie je. Báchorky, v ktorých sľubovali skutočné misie sa scvrkli na tupé strieľanie po všetkom, čo sa hýbe a má na hlave kuklu. Žiadna taktika, obozretnosť, myslenie. Všetko je iba rýchly prst na tlačítku myši. Nepriatelia sú slepí ako Ondrew bez brýlí (netrep, také zlé to ešte nie je! - pozn. Tensbrýlami). Netrafia hráča ani vtedy, ak stojí dva metre od nich. Tomu vravia skutočné protiteroristické misie? Že im Watcom C++ nespadne! Ten, kto sa to odváži hrať, sa musí cítiť skôr ako na strelnici, než v reálnej misii. Koniec. Viac už o Vigilance neutrúsim ani neurón. Zbytočne sa zahrievam.
Ostatné komponenty s ním plne súhlasili a nakoniec, o piatej ráno, dospeli k obdivuhodnému riešeniu situácie. Procesor schválil návrh hardisku, ktorý navrhol zmazať Vigilance definitívne z disku. Vykonali čo mali a potom spokojne zaspali.
Ráno Ondrew zapol počítač a nedokázal pochopiť, kam sa podela tá -cenzored- gamesa, ktorú chcel s nechuťou zrecenzovať. Zostal po nej len jeden súbor s názvom vigil.html a ten redaktor Ravena predložil čitateľom. Nechápal síce, kto ho napísal, ale ako recenzia poslúžil dobre. A zatiaľ čo Ondrew len nechápavo krútil hlavou nad týmto článkom, procesor, tridéefiks, ramka, zvuková karta a hardisk sa tíško spiklenecky rehotali v útrobách počítadla...
NÁZOV |
VIGILANCE |
TYP |
3D AKČNÁ -CENZORED- |
VÝVOJÁR |
SEGASOFT |
DISTRIBÚTOR |
SEGASOFT |
OPERAČNÝ SYSTÉM |
WOKNA 95/98 |
ROZUMNÁ KONFIGURÁCIA |
Pentijum 200, 64 MB RAM, 3Dfx |
3D KARTA |
3Dfx only |
ZHRNUTIE |
Nie, táto hra nemôže byť skutočná. To je určite iba zlý sen, z ktorého sa snáď prebudíme. Ináč si to neviem vysvetliť. |