Ubehol nejaký ten polrôčik odvtedy, čo spoločnosť Cyrix Corporation predhodila svojím zákazníkom nový typ procesora, následníka radu 6x86, čip 6x86MX. Bolo to klasické cyrixovské cépéúčko, obohatené o MMX inštrukcie, ktoré zabezpečili jeho rapídnejšie zrýchlenie. Behalo na 166 - 266 MHz a samozrejme jeho cena bola vzhľadom na výkon veľmi príjemná. Ani to však už v marci - apríli nestačilo, preto práve v apríli ohlásili príchod celkom nového procesora, s označením 6x86 M II. Em dvojka používa frekvenciu 300 a 333 megahertzov, čo predstavuje naozaj slušný nárast výkonu. Na chvíľku však odbočme od em dvojky a povedzme si čosi o Cyrixoch, ich kompatibilnosti a výkone.
SAFRA, ŠAK TEN SAJRIKS NJE JE KOMPATIDEBILNÝ S WOKNAMI, ČO S TÝM?
Nuž, je pravda, že kompatibilita s Windowsami je prakticky nulová. Samozrejme nie doslova. Samotný Windows totiž nepozná procesor s označením 6x86, ale majkrosofťáci Woknám naprogramovali inštrukcie, ktoré zabezpečujú jeho takmer bezproblémový chod. V kancelárskych aplikáciach (napr. Microsoft Office) má dokonca lepší výkon než konkurenčné procesory. Čo sa týka hier, tam to tiež nie je žiadna tragédia, napriek tomu, že niektoré osoby tvrdia pravý opak (všakže Morf...). Približne päť percent z celkového množstva hier skutočne má problémy s kompatibilitou a niekedy sa stane, že sa vôbec nespustia. Vo väčšine však pomôže dodatočný patch. Patria k nim: NHL 97 (opravný patch), RALLY RAC CHAMPIONSHIP - nová verzia pod Win95 s podporou 3D kariet (opravný patch), UNREAL (opravný patch), HYPERBLADE a s poslednej doby RAINBOW SIX. Treba si preto pripustiť, že chodivosť programov nie je zaručená na sto percent, ale ako vidíte, vo väčšine prípadov autori softvéru vydávajú opravné apdejty.
Ďalší problém, ktorý istých ľudí zaráža, bola frekvencia, na ktorej Cyrixy pracujú. Napríklad procesor s frekvenciou 150 MHz v skutočnosti beží na 120tich megahertzoch (P120+ používa frekvenciu 100 MHz, P166+ pracuje na 133, P200+ na 150 a tak ďalej) . Väčšina užívateľov práve tejto megahertzoidnej maškaráde príliš neverí a myslí si, že na takéto Pentium ratingové cépéúčka sa nedá bohvieako spoľahnúť. Skutočnosť je však iná. Cyrixy skutočne v celku spoľahlivo fachčia na tej frekvencii, ktorú majú označenú ako primárnu. Samozrejme, pri niektorých softvéroch klesá rýchlosť pod spomínaných 150 MHz, ale nestáva sa to často.
Ak by sme porovnali v nejakom testovacom benchmarku rýchlosť Cyrixu a Intelu na rovnakej frekvencii, určite by sme natrafili na mierne zmeny. Intel by bol určite o niečo rýchlejší. Avšak musíte si uvedomiť, že napríklad cena Intel 166MMX a Cyrix 166MX hovorí za všetko. Kedysi bol medzi nimi niekoľkotisícový rozdiel. A to isté platí aj dnes pri porovnaní cien Intel PII-300 a Cyrix 300MII.
SAJRIKS 6x86M II, ČO JE TO ZAČ? ZASE NEJAKÁ NAPODOBENINA PENTIJUM DVOJKY?
Konečne som sa dostal až k novému procesoru, nazvanom Cyrix M II. Trochu ma zaráža, že toto CPU je na svete už pol roka a naši dealeri počítačovej techniky na to ešte nezareagovali. Dodnes som em dvojku nevidel v žiadnom obchode. O veľkosklade ani nehovorím.
Pre tých z vás, ktorí by náhodou mali o tento nový a podľa všetkého celkom slušne výkonný procesor záujem, sú tu tieto nasledovné riadky.
Ako môžete vidieť, em dvojka sa v jednej veci totálne odlišuje od inteláckej pentijum dvojky. Prosesor totiž aj naďalej používa Socket 7. Podobný krok vykonala aj firma AMD so svojou novou K-6 2 300 MHz, ktorá rovnako ako em dvojka používa Socket 7. Preto ak ešte stále máte starú dosku, ktorá zvláda frekvencie od nejakých 90 - 300 megahertzov, nič vám nebráni v kúpe tohto procesora. Uvedomte si, že ak by ste si chceli kúpiť nejaký PII procesor, musíte vraziť peniaze aj do PII dosky, ktorá nie je práve najlacnejšia. Hlavne ak by ste mali záujem o Celeron, ktorý na spoľahlivé pretaktovanie potrebuje minimálne BX chipset a 100 MHz RAMku.
Ako tvrdia výrobcovia, M II-300 je asi o 25 percent rýchlejší, než Intel Celeron 266. A aby toto svoje tvrdenie niečím podložili, ku svojim tvrdeniam priložili aj graf, na ktorom tento výkon skutočne vidieť. Veď posúďte sami na obrázku, ktorý sa váľa tu niekde nablízku. Okrem toho výkon em dvojky tristovky je len o pár percent nižší v porovnaní s inetláckou pentium dvojkou tristovkou. Práve táto skutočnosť hovorí za všetko. Keby som si ja osobne mal vybrať medzi M II-300 a PII-300, určite si zaobstarám Cyrix. Cena je totiž pre mňa (a určite nie len pre mňa, vzhľadom na slovenské pomery) dosť dôležitá a M II-300 príde na pulty so zaručene nízkou cenou v porovnaní s procesormi od Intelu.
Čo sa týka kompatibilnosti, tá by mala byť údajne konečne vyriešená, preto aj Windows snáď tieto procesory rozpozná bez problémov. Vo
svojom vnútri bude procesor používať 64kB cache pamäti. Bližšie informácie o type voltáže, či clock ratingu, nájdete v nasledujúcej tabuľke ztihanutej zo stránky Cyrixu:
Technické špecifikácie:
Clocking
2x, 2.5x, 3x, 3.5x flexible core/bus clock ratios
L1 Cache
64-KByte; write-back; 4-way associative, unified instruction and data; dual port address
Bus
64-bit external data bus; 32-bit pipelined address bus
Pin/Socket
Socket 7 pinout compatible (P55C)
Compatibility
Compatible with Windows® 95, Windows NT, Windows, UNIX®, OS/2®, and many other operating systems; runs thousands of 16-bit and 32-bit applications as well as the latest MMX-enhanced software.
Floating Point Unit
80-bit with 64-bit interface; parallel execution; x87 instruction set; IEEE-754 compatible
Voltage
2.9-volt core with 3.3-volt I/O
Power Management
System Management Mode (SMM); hardware suspend; FPU auto-idle
Available Bus/Clock Options
66/233
Preto je podľa mňa kúpa Cyrix M II veľmi rozumné riešenie. Najprv sa však musí dostať aj na Slovensko, potom môžeme o jeho kúpe reálne uvažovať.
Rýpavý čitateľ (veru tak - pozn. Rýpal obecný) by teraz mohol začať frfľať na to, že som sa tu tak opovážlivo postavil na stranu Cyrixov a pritom s nimi možno nemám žiadne skúsenosti. V tom prípade ste však vedľa ako jedľa. Ja osobne som totiž až donedávna vlastnil Cyrix 150+ a bol som s ním na 90 percent spokojný. Jeho cena bola nízka vzhľadom k výkonu, ktorý ponúkal. Pred krátkym časom som si konečne doprial apgrejd v podobe K-6ky. Jej kúpa by sa však dala prirovnať k omylu, pretože pôvodne som do obchodu išiel pre Cyrix 266MX. Žiaľ, nemali ho a nakoľko mi už ten týždeň bez počítača spôsoboval recenzentské muky, po krátkej úvahe som sa rozhodol pre K-6ku. Nebyť tejto náhody, teraz by mi v Socket sedmičke trónil Cyrix. S K-6kou som však rovnako spokojný, preto možno niekedy nabudúce bude patriť článok v rubrike hardware práve firme AMD.
Hádam som vám poskytol dosť informácií na to, aby ste si o Cyrixe a jeho novom produkte, 6x86 M II, urobili vlastný názor. Je mi jasné, že zarytých Intelákov nepresvedčím, ale vy ostatní možno o jeho kúpe trochu pouvažujete. Je to na vás.
ONDREW
NÁZOV PROCESORA:
VÝROBCA
FREKVENCIE (MHz)
PRIBLIŽNÁ CENA
ZHRNUTIE