Smer hlavná stránka Ravena BANNER NEDEĽA
22. AUGUSTA

White Skull

Tales From The North

Materiál nám na zrecenzovanie zapožičalo vydavateľstvo Rock Extremum, P.O.BOX 39, 840 00 Bratislava 4, tel/fax: 07/6436 6596


Buďte si istý, že ak nepoznáte kapelu White Skull (tak ako ja...) a uvidíte jej cédečko v obchode, začnete sa podvedome tešiť na vikingský metal a lá Bathory a ich Hammerheart; Twillights Of The Gods alebo Blood On Ice. Ja som mal totiž pri pohľade na obal s vikingskou vojnovou loďou (Drakkar), rozbúreným morom a polonahými dievčinami - zrejme - samotného boha Thorra, veľmi podobné pocity. Dokonca ešte aj po spustení prvého tracku - intra - by som bol ochotný hádať sa, že isto iste ide o vikingský metal. Až druhá skladba ma nevídane spacifikovala a čo vám budem hovoriť... Super! upír by vo mne nenašiel ani kvapku krvi (ehm, zaujímavá parafráza) vo chvíli, keď z reproduktorov začal hrať power metal ako zo škatuľky. Klasický power metal plný melodiky, rýchlych bubnových podmazov a samozrejme hlasu speváka, v tomto prípade speváčky, ktorý tento štýl metalu prezradí v priebehu sekundy. Je pravda, že sa moje očakávania ťažkopádneho vikingského metalu nesplnili, ale kupodivu mi to ani trochu neprekážalo, nakoľko power metal patril spolu s heavy metalom k môjmu najobľúbenejšiemu hudobnému štýlu na prelome 80. a 90. rokov. Jediné čo ma na tom všetkom slušne zarazilo bol fakt, že kapela White Skull pochádza zo zeme, ktorá má od Vikingov asi tak ďaleko ako Vikingovia od dotyčnej zeme. Ehm, predpokladám, že z poslednej vety ste nepochopili (všetkých chce zmagoriť! - pozn. Rýpal Obecný), o ktorej krajine je reč. Nuž, ide o Taliansko. Sila, však? Na druhej strane, keď som mohol Vikingom venovať jednu skladbu aj ja sám (nereleasnutý modul s názvom Drakkar), prečo by Taliani nemohli o Vikingoch vydať kompletný album? Neviem vám povedať či ide o ich prvé, čisto vikingské dielo, ale jedno viem určite. Nie je to ich debut, pretože White Skull "beží" už od roku 1995, kedy vydali prvé cédečko s názvom I Won't Burn Alone, po ňom nasledoval album Embittered z roku 1997 a tento rok singel Asghad, ako predpríprava pre Tales From The North. Takže ako vidíte sami, určitú hudobnú kariéru už za sebou rozhodne majú. A na prepracovanosti tohto cédečka sa to výborne odráža. Obal cédečka.
Okrem iného ma potešilo ešte čosi, čo mi opäť pripomenulo Bathory. V tomto prípade nie hudba, ale spôsob, akým je celý album spracovaný. Začína sa - ako som už spomínal - introm a pokračuje ďalej pesničkami, ktoré dávajú celkom presne najavo, že tu ide o jeden celistvý príbeh. Naznačuje to aj posledná skladba, ktorá má tým pádom v názve slovíčko Outro. Tento spôsob usporiadania pesničiek sa mi veľmi pozdáva, takže si ma ním zaručene získali.
Teraz pristúpime k ďalšiemu kroku recenzie a tým je kritika. Tej sa v tomto prípade bohužiaľ nevyhnem. Na kapele White Skull mi totiž občas vadila hádam až prehnaná zabehnutosť power metalových prvkov. Nehovoriac o tom, že mi to celé až príliš pripomínalo neprekonateľný Helloween a to je zásadná chyba. Muzikanti by sa predsa mali snažiť o originalitu v podobe vlastných inovácií a nie stále dokola oprašovať starý materiál. Netvrdím, že na albume Tales From The North poslucháč nenájde dostatok originálnych melódií, ale predsa len... nemôžem sa zbaviť toho nepríjemného pocitu, že počúvam to, čo tu už raz bolo. Neviem, možno sa mýlim, veď power metal už pekných pár rokov vôbec nepočúvam, ale na druhej strane - práve to ma na celej veci zaráža najviac. Po toľkých rokoch som totiž čakal skutočne väčšiu zmenu.

Holahéj! Power metalisti! Nevešajte hlavu (okrem iného) a nenechajte sa príliš ovplyvniť mojími kritickými rečami. Ja som totiž presvedčený, že práve vás White Skull a ich Tales From The North zaručene poteší, pretože ak je raz niekto power metalista, podobnosť s legendárnym Helloweenom ho nemôže ani v najmenšom odradiť.

Zloženie kapely:
spev.................................... Frederica De Boni
gitary................................... Tony Fonto
bass gitara........................... Fabio Pozzato
gitara................................... Nicola Savio
bicie.................................... Alesandro Mantiero



TRACKLIST:

1.) The Quest (2:20)
2.) Tales From The North (4:11)
3.) Asgard (6:25)
4.) Gods Of The Sea (7:41)
5.) Viking's Tomb (6:35)
6.) Kriemhild Story (4:11)
7.) The Killing Queen (3:59)
8.) The Terrible Slaughter (6:10)
9.) Horant (3:50)
10.) Sighting And Seasting (5:43)
11.) Here We Are (5:40)
12.) Still Alive (1:24)



ONDREW



NÁZOV SKUPINY/INTERPRETA
WHITE SKULL
ALBUM
TALES FROM THE NORTH
POČET SKLADIEB
12
VYDAVATEĽSTVO
ŠTÝL
POWER METAL
MINUTÁŽ
58:08
ZHRNUTIE
Power metalisti pozor! Tento album je tu len a len pre vás, preto si ho určite nenechajte ujsť. Ale predtým si len tak preventívne prečítajte recenziu... človjek nikdy nevie :-)

7/10


TOPlist TOPlist HIT LIST

MIN.RES. 800x600 IE4, NC4.5, OPTIMISED FOR 1024x768 IE4
DESIGN AND HTML BY JOHNY & ORZYN
© 1999 RAVEN