Raven8

TOPlist TOPlist HIT LIST
Smer hlavná stránka Ravena


Nadpis Blood 2.

PREVIEW


Krv je vskutku vzácna tekutina. V ľudskom tele sa jej nachádzajú asi dva litre. Nechcem si radšej predstaviť, koľko litrov jej tečie v hre Blood 2. Možno by sa jej tam našiel aj galón, ktovie?
Nerád by som bol príliš morbídny, ale čo mám robiť, keď Blood sa nie lenže VOLÁ krv, ale, čuduj sa svete, dokonca aj JE o krvi, ktorú v ňom uvidíte na každom kroku. Už prvý diel bol krvavý. Lenže skôr takým čierno-humorným spôsobom, čo určite do veľkej miery spôsobil endžin, v ktorom bežal. Samozrejme išlo o Build endžin. Dodnes ho považujem za vynikajúci. Čo na tom, že nejaký Unreal vyzerá unrealovsky, keď jeho editor levelov sám pôsobí ako z iného sveta. Aspoň na prvý pohľad. Editor priložený k Buildu bol však iný. Prehľadný, jednoduchý, skrátka taký, aký má byť. Bol jednoducho cool. V Blood dvojke ho už vystriedal jeho nástupca. Predsa len doba pokročila a starček Buildko nemá šancu konkurovať dnešným hrám, preto Blúda môžeme obdivovať v novom LithTech Engine, použitom prednedávnom v gamese Shogo (Raven #7 - 9/10). Či to bolo múdre rozhodnutie, alebo nie, v tom sa moje pocity dosť rôznia. Hneď vám poviem, prečo.

Zombia s odfaklenými labami na operačnom stole...

Demo, z ktorého som Blúda dvojku testoval, ma predovšetkým presvedčilo o tom, že tá stará dobrá atmosféra pôvodného Blúda je v nedohľadne. Odišla. Odsťahovala sa do nenávratna. Neviem presne, čím to je, pretože grafické spracovanie je tak verné, ako sa na dnešnú dobu patrí. To znamená: postavy potiahnuté perfektnými textúrami, na ktorých vidíte dokonca aj okuliare vedcov, krásne výbuchy, transparentný dym, tieňovanie, jednoducho všetko. Lenže tá pravá atmosféra... hmmm, neviem. Je to celé akosi moc umelé, rozumiete. Príliš dokonalé. V tom je ten problém.
Na druhej strane nemôžem povedať, že by som sa pri hraní občas trošku nebál. Predsa len pohľad na dopoly odseknuté telo ešte žijúcej zombie na stole vedcov, to teda náladu veľmi nezdvihne. Rovnako aj rozleptaní zombíci plávajúci (či skôr rozpúšťajúci sa) v bazéne s kyselinou pôsobia dosť nepríjemne. Okrem toho sa zo všetkých strán ozývajú neľudské revy strážcov a Ktoviekohoešte, pričom najhrôzostrašnejšie pôsobí huhlanie a vrčanie zombíkov. Ten zvuk by som nechcel počuť o dvanástej v noci v opustenom dome. Možno jedine v prípade, že by v mojej ruke odpočíval nejaký ten guľometík a pár granátikov.
Vedci to majú za sebou.

Doktor Džekil a mistr Hajd to už majú za sebou...

Pamätáte si ešte na športovú disciplínu z prvého dielu? Áno, bol to lebzňobal. Čiže obdoba futbalu, lenže v Blúdovi sa namiesto lopty používajú odfaklené hlavy zombíkov, prípadne iných nepriateľských osôb. V reálnom svete to však rozhodne neskúšajte... :-)

Obtiažnosť zatiaľ nevyzerá veľmi kriticky. V Shogo niekedy stačila jedna rana a boli ste v čoudu. Tu do mňa strieľali na strednej obtiažnosti ako len vládali a predsa ma nedostali. To je chyba, ktorú snáď opravia.
Posledná, ale za to dôležitá informácia sa týka rýchlosti a nárokov Blúda dvojky na výkon počítača. Nie je to bohviečo. S optimalizáciou sa asi zatiaľ príliš netrápili. Dúfajme, že finálna verzia už bude rýchlejšia. Zatiaľ vyzerá rozumné riešenie na Pentijko 233, 32 mega RAM a čo ešte? Samozrejme tridé efiks. Klasika.
Nenechajme sa odradiť cépeúčkovskými nárokmi, ani inými momentálnymi zápormi. Blood 2 bude určite aj napriek niekoľkým nedostatkom dobrá gamesa.

GALÉRIA

ONDREW



NÁZOV
BLOOD 2: THE CHOSEN
TYP
3D AKCIA
VÝVOJÁR
MONOLITH
DISTRIBÚTOR
MONOLITH
OPERAČNÝ SYSTÉM
WOKNA 95/98
PREDBEŽNÁ ROZUMNÁ KONFIGURÁCIA
PENTIJUM 233, 32 MB RAM, 3Dfx, DX 6
3D KARTA
DIRECT 3D
ZHRNUTIE
Na prvého Blúda to zrejme nebude mať, ale zábava by to mohla byť poriadna.