R A V E N 7
HIT LIST TOPlist Smer hlavná stránka Ravena


AKČNÝ BRD


PROLÓG
AKO DNES PROFESIONÁLI VYTVÁRAJÚ HRY

KROK PRVÝ: PENIAZE
Každý zdravý vývojár, ktorý sa rozhodne vytvoriť plnohodnotnú komerčnú hru, si musí v prvom rade zaobstarať dostatok financií. Prinajmenšom na reklamu. Akožto je však zhŕňanie potrebných drobných výnimočne náročné a navyše aj naša spoločnosť sa v poslednej dobe počína topiť v nemalých problémoch (jej najvýznamnejší symbol - Boh Sid - sa akosik rozhodol zdúchnuť a založiť si vlastnú firmu), treba učiniť niekoľko vskutku brutálnych opatrení. Zrušíme zopár vedľajších projektov, roztrháme dve-tri zmluvy, za malicherný peniaz predáme licenciu na jeden zo svojich najlegendárnejších výtvorov a zameriame sa len na čistokrvné komerčáky. Gamesy zo sveta Star Treku. Prípadne pokračovania svojich najpredávanejších titulov.

KROK DRUHÝ: ROZPOČET
Ak sa nám podarí prekúsať cez krok prvý, môžeme sa vrhnúť na trochu zábavnejšiu povinnosť: Zostavenie rozpočtu. Keďže našou prvoradou úlohou je ušetriť, kde sa len dá, urobíme to presne podľa dnešného umeleckého trendu. Na dva dni zadržíme moč a potom sa na to celé (dámy prepáčia) vyserieme. Výsledok bude určite stáť za to. Veď len uvážte: Programátori sa namotajú na prvé hovno, vymýšľači (game designeri) pokapú v druhom a z celého vývojárskeho týmu ostane zopár grafikov, zvukárov a nejaký ten okoloidúci hudobník... Za ušetrený pol milión dolárov sa samozrejme kúpia zdrojáky a licencia na niektorý z najmodernejších endžinov (v našom prípade bohato postačí epický unreal 3D) a... Nuž a naša hra je z polovice hotová.

KROK TRETÍ: VÝVOJ
Akožto sme zo svojho týmu prepustili všetkých vymýšľačov, nastáva (ne)malý problém: Čo s príbehom? A - kto zostaví dizajny levelov? Tož, na chvíľu sa zamyslíme a po niekoľkých ukrutných - preukrutných sekundách dospejeme ku konečnému a viac než jasnému rozhodnutiu: Hudobník je predsa telom i dušou zarytý trekkie, prečo by ON nemohol zosmoliť nejakú tú omáčku? Niektorý z grafikov by mu určite s radosťou pomohol s hrubým nákresom máp a... Veď čo, 3D akčných brdov tu už bola kopa, stačí ich trochu... No... Preinačiť.


AKČNÝ BRD: RECENZIA


MESTO
K6-200 32 MB RAM VIRGE DX 3D BLASTER 2 = 1/5 fps (5 spf)


Mŕtve obrie čudo
TOTO TU JE VEĽKÉ, ZUBATÉ, SPROSTÉ A NAVYŠE AJ MŔTVE. AKO SI OSTATNE MôŽETE VŠIMNÚŤ AJ SAMI - BEZ TOHOTO DEBILNÉHO KOMENTÁRU.


To som ja.
NEBOJTE SA, TO JE LEN ZRKADLO. ZAKRVAVENÉ ZRKADLO. HM. ASI SOM NIEKOHO POREZAL PRI HOLENÍ...


Kurva v bordeli.
SOCIÁLNA PRACOVNÍČKA V SOCIÁLNOM ZARIADENÍ PRACUJÚCA NA SOCIÁLNYCH OTÁZKACH. CHUDERA JE Z TOHO CELÁ MODRÁ. A NARÁSTLI JEJ TIKADIEĽKA.

Ak sa vám marí, že podobnú návodovo-vývojársku recenziu ste už v tomto čísle Ravena čítali, marí sa vám dobre. Ondrew skutočne niečo podobné predo mnou stihol vypotiť (viď Dead Reckoning), mám z toho depresie a blablabla, avšak v mojom prípade sa nejedná o vtip splodený Nečakaným Nápadom (bohužiaľ), lež o článok založený na krutej realite. Na tej najkrutejšej zo všetkých realít.
Obchod s endžinmi. Hovorí vám to niečo? Ak nie, tak vás trochu poučím. Raz za čas sa zíde grupa schopnejších coderov rozhodnutých niečim ohúriť svet. Keďže sú to však ľudia bez fantázie a ich vrcholným dielom bolo demo pozostávajúce z niekoľkých vrtiacich sa kačičiek, počnú sa po šiestich zabitých dňoch nudiť a z dlhej chvíle vytvoria ďalšiu technicky ešte prepracovanejšiu dúmovinu. Alebo - povedané slovami Homo Deprimus - kópiu kópie inej kópie. Ich úspech je samozrejme zaručený. Masy hráčov sa znova rozvášnia tou neuveriteľne nádhernou grafikou a blablabla. Coderi sú od šťastia celí bez seba, a tak, keď za nimi prijde prvý buržuj s nepatrnou prosbičkou, reku či by nemohol so svojim tímom vytvoriť pomocou ich krásneho endžinu ďalších desať kópií kopií iných kópií, nadržaní maníci neváhajú a za symbolický polmiliónik mu svoj výtvor požičajú.
Jednou z takto splodených hier je aj Klingon Honor Guard, dielo z dielne čerstvo zapredanej spoločnosti MicroProse. Ako som naznačil v prológu, jedná sa o doomovinu zo sveta Star Treku, z prostredia Klingonskej civilizácie. Pojednáva o akomsi udatnom kandidátovi do najprestížnejšej bojovej jednotky v Klingonskej ríši - Do Klingon Honor Guard, ochranky najmocnejšieho týpka v senáte a blablabla... Nemá zmysel sa rozpisovať o jeho príbehu, i keď by som tak učinil vskutku rád. Na radovú doomovinu je až nezvyčajne prepracovaný, sic pre obyčajného antitrekkieho trochu zmätený a ťažko stráviteľný. Fanúšikovia Star Treku si však určite prídu na svoje; okrem brilantne vykreslenej politickej situácie na Klingone (a niekoľkoriadkovej vsuvky z jej histórie) na nich čakajú hlavne detailne prepracované levely mapujúce skoro celý Klingonský svet. Budú sa motať všadeprítomnými stokami, ľadovými jaskyňami, temnými baňami, cestami necestami urobia nemalé čistky v priľahlom väzení, vyvraždia jedno malé mestečko, vyletia hore na vesmírnu štáciu a reku, aby nebola nuda, trocha si okolo nej aj zalietajú... Len v skafandri... V KHG sa rozhodne nudiť nebudú. Na každom kroku narazia na milé prekvapenie, príjemnú zmenu vytláčajúcu neustále dobiedzajúci stereotyp a nudu. Horšie už je na tom však originalita. Sic nepatrím medzi oddaných zberateľov dúmovín (ich datadisky nevynímajúc), nehral som Quaka 2, nehral som Unreal a nebudem hrať ani množstvo ďalších "hitov", no aj napriek tomu som už dávno mal tú česť vidieť väčšinu z toho, čo mi KHG ponúkal. Asi vám nemusím pripomínať, kde.


OBEŤ
NIEKTO TO RÁD NAOSTRO...


vesmírna štácia
POHĽAD Z KAMERY. ŠKODA, ŽE SA MI NECHCELO TÍPNUŤ AJ POHĽAD "NAŽIVO"


nabíjanie zbrane
ZBRAŇ. STRIEĽA TAKÉ MODRÉ GULE. ALEBO ČERVENENÉ GULE. PODĽA TOHO, ČI MÁTE RADŠEJ PRAVÍTKA ALEBO ĽAVÍTKA.

V KHG som za celú s ním strávenú dobu narazil na (!!!) TRI (!!!) výnimočnejšie levely. Máličko skromnejší ľudia by ich napočítali päť, no viac učite nie. Päť levelov. To sú štyri hodiny nefalšovanej radosti vyplnené masovými čistkami, rozsekávaním (ne)dostatočne mŕtvych tiel, pobehovaním po vyvraždenom svete. Taká je kompletná charakteristika jadra tejto hry. EŠTE skromnejší ľudia by sa možno mohli vytešovať z piatich obtiažností, pričom amatérom môjho razenia bohato postačí už druhá najľahšia... Ako ostatne vždy. Na tom však nezáleží. Na ničom nezáleží. Nech ste Spok, nech ste hoci aj samotný Žan Luk, stále budete mať pocit, akoby ste hrali len ďalšie Star Warsy. Resp. Satan's Brain 3: Duke in Hell v.666. Keby nebolo hrbov na čelách okoloidúcich a príležitostných výkrikov "Die, Ferengi!", ani by ste si nevšimli, že to, čo vidíte, nie je to alebo ono, ale... A tak ďalej.
Dosť bolo omieľania toho istého, prejdime k poslednej téme. Ku spracovaniu. Tož, vravte, čo o ňom chcete počuť? Že je postavený na Unreal 3D endžine? OK. Je postavený na Unreal 3D endžine. Textúry má pekné, detailné, vyvážene sa rozmazávajúce. Zvuky sú počuť, hudba hrá, skoro všetko je tak, ako má byť. Až na dve veci.
Nepriatelia. Samozrejme - vymodelovaní a rozumom obdarení sú fajnovo; keď sa vám pošťastí, občas sa na vás vrhnú s nožom v ruke a s radosťou tak dajú vyniknúť aj príjemným krvavo-brutálnym momentom - ale po čase sa vďaka svojej neveľkej rôznorodosti počnú až priveľmi opakovať. Akonáhle sa na scéne zjaví Niekoho odporný nápad - nepríjemné vežičky - posledné zvyšky zábavy sa pomaly ale isto začnú vytrácať v nepríjemnom rituále "vystreliť, skryť, vystreliť..." a spomienky na štyri hodiny strávené s nadpriemernou hrou vymiznú v temnotách frustrácie.
Druhá technická chyba je trochu iného razenia. Hardwarové nároky. Ak patríte medzi chudobnejšie vrstvy hráčov vlastniacich "len" P200, Vooodoo2 a blabla, o KHG môžete leda tak snívať. Pravda, rozbeháte ho, ale po hodine (maximálne po dvoch) z neho z dôvodov zdravotných nekompromisne vyskočíte. S dunením v hlave, pálením v očiach a všeotupujúcou únavou; dobre to známymi príznakmi sprevádzanými veselenými myšlienkami typu "ups, osem hodín denne bude asi moc"...



NIET NAD PRESTRELKY VO VESMÍRE
Kým sa mi podarilo
trafiť tohoto týpka tak, aby mi okamžite neodletel do diaľav nekonečného
vesmíru, skoro som pri počítači zomrel. Nuž, taký je už osud ripovačov
obrázkov...

Nič to však nemení na tom, že KHG sa mi tak trochu aj páčil. NEnudil som sa pri ňom ďaleko dlhšie ako pri väčšine iných dúmovín. Jedná sa síce len o úbohú jednorázovku, na ktorú za pár mesiacov s radosťou zabudnem (ak ma medzitým nepochytí nečakaná šibóza), ale u nejakého toho fanatického trekkieho by sa možno stala dlhodobou hitovicou.

ja

NÁZOV
KLINGON HONOR GUARD
TYP
NEREÁLNOSŤ
VÝVOJÁR
MICROPROSE
DISTRIBÚTOR
KONFIG
P2-233, 32 MB RAM, 3D KARTA
3D KARTA
JAK UNREAL
ZHRNUTIE
Akčný brd.

7/10