Slnko páli, pot ma štípe do očí, mozole na rukách mi krvácajú, ale napriek tomu neustále vykonávam svoju prácu - rúbem drevo, stínam stromy, som drevorubač. Od narodenia nerobím nič iné a tak som na túto prácu zvyknutý. Dostatok dreva je pre našu osadu životne dôležitý. Či už ako stavebný materiál, alebo na oheň, ktorý pomáha udžiavať náš život.
Tak ako malé dieťa sa teší na Vianoce, teším sa aj ja na pokračovanie hry Age of Empires. Pri prvom dieli som strávil mnoho príjemných (aj nepríjemných - to keď som prehrával) hodín, zvláštnu príchuť pre mňa mala hra po sieti.
Dnes ma povýšili. Dostal som za úlohu preskúmať okolie našej osady a hľadať zdroje surovín - kamene, zlato, potravu ... Vyfasoval som oštep a vybral som sa plniť svoju úlohu. Spočiatku som sa pohyboval opatrnejšie, počul som rozprávania o rôznych nebezpečenstvách číhajúcich na prieskumníka, ale postupom času, keď sa nič nestalo, začínam byť odvážnejší. A to bola chyba - zničoho nič som narazil na dvojicu levov a mal som čo robiť, aby som im ušiel.
Určite nie som jediný hraniachtivý človek a preto sa firma Microsoft (určite aj v záujme zvýšenia zisku) rozhodla, vydať datadisk pod názvom Age of Empire's Expansion - The rise of Rome.
Dnes som pri svojom prieskume narazil na neznámy kmeň. Keďže úroda nie je bohvieaká, antilopy a slony sa odsťahovali z našej blízkosti, budeme nútení urobiť nájazd na druhú osadu aby sme im zabránili uberať z toho mála zdrojov, ktoré sa v okolí nachádzajú. Z toho dôvodu ma ozbrojili - dostal som do ruky prak a spolu s ostatnými som teraz na pochode k cudzej osade.
Keď sa po spustení inštalácie objavil obrázok na ktorom bol výjav z boja jazdcov na ťavách, moje srdce zaplesalo - noví bojovníci, hurá. A bol som čoraz viac zvedavý, či noví bojovníci sú jedinou zmenou a vylepšením oproti prvej časti hry.
Dnes sme zistili, že sme sa rozrástli do takej veľkosti, že smelo môžeme hovoriť o meste a nie o osade. Boli sme nútení postaviť okolo mesta strážne veže a hradby, lebo útoky okolitých civilizácií bývajú čoraz častejšie. Zase ma povýšili a teraz velím niekoľkým bojovníkom - jazdcom na ťavách. Tiež som si mohol jednu vybrať a Camila (to je jej meno) je prekrásne zviera, ktoré ma už neraz zachránilo svojim behom.
Prvou zmenou, ktorú si človek všimne, je počet civilizácií za ktoré môže (alebo proti ktorým) hrať. Pribudli nasledovné civilizácie: Roman, Carthaginian, Palmyran, Macedonian. Pribudli dve veľkosti mapy: Huge a Gigantic. Tiež pribudli nové typy máp: Continental, Mediterranean, Hill country, Narrows. Čo sa týka postavičiek - bojovníkov, pribudli "slingers" (takí akísi vrhači kameňov), "Camel riders" (jazdci na ťavách), "Scythe Chariot" (v podstate charioty ťahané dvomi koňmi) a "Fire Galey" (oheň pľujúce bojové lode).
Pri hraní hráča potešia nielen nové jednotky a budovy postavené v iných architektonických štýloch, ale aj mnohé vylepšenia - nie sú síce zásadného charakteru, ale potešia. Ak máte dosť zrojov, môžete si viacnásobným kliknutím na príslušnú ikonku dať "stavať" viac postavičiek naraz, a jeden nemusí sledovať, kedy sa mu ukončí stavba, aby mohol príkaz zopakovať. Ak sa náhodou stane, že potrebný počet zdrojov klesne, stavba sa zastaví, aby po získaní potrebných surovín sama automaticky pokračovala. V prípade, že počet žiadaných bojovníkov prekročí vašu požiadavku (omylom, alebo preto, že sa zmení situácia) máte možnosť kliknutím pravého tlačidla myši na ikonku zmenšiť počet bojovníkov, ktorí sa majú postaviť.
Dnes, z dôvodu častých útokov pirátov na pobrežie, bolo rozhodnuté vybudovať flotilu bojových lodí a ukončiť tieto útoky. Stal som sa kapitánom Ohnivého vtáka. Je to stredne veľká loď, ktorá má na prove po stranách dva plameňomety. Dôležité bolo vymyslieť a uplatniť novú taktiku boja - priblížiť sa k nepriateľskej lodi na dostrel a potom už plameňomety vykonali svoju prácu. Verte, je to príjemný pohľad pozorovať horiaceho nepriateľa ponárať sa do vĺn... Ohnivého vtáka som si obľúbil veľmi rýchlo, mám ho skoro tak rád ako moju ťavu Camilu.
Ďalším vítaným vylepšením je inteligencia postavičiek. Bojovníci kontrolujú väčšie územie a prichádzajú si navzájom na pomoc, rybárske lode samy vyhľadávajú (samozrejme v obmedzenej vzdialenosti) zdroje a pod. Prekvapilo ma tiež, že Villager (teda obyčajní robotníci) sa pri útoku bránia - vytiahnu oštepy a zbehnú sa okolo útočníka a tak dlho doňho pichajú, kým im nepríde niektorý z bojovníkov na pomoc, alebo kým nie sú pobití, alebo kým nezistia, že protivník je nad ich sily a vtedy sa rozhodnú zbabelým behom opustiť bojisko. Alebo, v tom lepšom prípade, útočníka dobijú na smrť.
Privítal som aj možnosť zrušiť stavbu bojovníka, či postavičky alebo budovy aj počas rozbehnutého stavania, pričom nestrácate plnú výšku zdrojov potrebných na stavbu, ako to bolo v prvej časti AOE, ale len pomernú časť. Teda len ten materiál, čo bol v skutočnosti spotrebovaný.
Dnes sme na porade rozhodli, že máme dostatočne veľké vojsko a dostatočné zásoby surovín na veľké vojenské ťaženie proti okolitým mestám, ktorých bojovníci nám dlhé roky znepríjemňovali život. Inokedy by som pocítil pýchu a hrdosť pri pohľade na vyrovnané šíky vojsk, na krásne batalióny jazdcov na ťavách, obrnených rytierov, pocítil hrôzu z okoloprechádzajúcich ťažkých katapultov ... Ale dnes mám akési zlé tušenie. Z toho dôvodu som vykonal potrebné obety v chráme a rozlúčil sa so svojimi blízkymi. A teraz, s rozochvením nastupujem na výsadkovú loď, ktorá nás o chvíľu odvezie bližšie k bitke, ktorá ako tuším, môže byť moja posledná.
Čo dodať na záver? Azda len to, že súčasťou datadisku sú aj štyri nové kampane, vychádzajúce tak trochu z histórie Rímskej ríše a mapujúce históriu Púnskych vojen (teda pre nevzdelancov - bola to vojna proti Kartágu). Nie sú práve najťažšie, ale podstatne lepšie ako kampane z prvej časti AOE. A dá sa s nimi pobaviť, v priemere na jednu kampaň som potreboval 4-5 hodín čistej hry.
Datadisk je vítaným osviežením v pomaly už stereotypnom hraní AOE a znova ma ešte viac navnadil na druhý diel, ktorý , ako pevne verím, sa objaví onedlho a verím, že budem mať tú česť ho testovať.
Lúčim sa s vami pozdravom: Ave Caesar!
NÁZOV |
Age of Empire's - Rise of Rome |
TYP |
Stratégia |
VÝVOJÁR |
Microsoft |
DISTRIBÚTOR |
Microsoft |
KONFIG |
Windows 95 |
3D KARTA |
NIE |
ZHRNUTIE |
Len také predjedlo, ale dobré |