Čudné sú osudy hier. Niektoré zaujmú a stanú sa hitom. Niektoré zaujmú aby, vzápätí zapadli prachom. Sú hry, ktoré naopak vôbec nezaujmú. Pritom väčšinu hier autori vyrobili s vierou, že práve tá ich stane sa hviezdou znamenajúcou pre nich slávu a peniaze a dúfam, že v neposlednom rade aj znamenajúcou pre nich radosť z dobre odvedenej práce. Jedno však majú hry a hlavne ich autori spoločné. V momente, keď sa objaví úspešná hra, vyrojí sa vzápätí množstvo hier, ktoré napodobňujú svojho úspešného predka, niektorí autori idú dokonca tak ďaleko, že sa ani nesnažia skrývať podobu. Podobnou cestou sa vydali aj autori hry Saga, Rage of the Vikings. Mali však toľko slušnosti, že do hry sa snažili zakomponovať niektoré nové, relatívne prevratné prvky, aké a s akým výsledkom, dozviete sa po prečítaní nasledujúcich riadkov.
Saga sa odohráva v časoch, keď európske národy žijúce pri pobreží severných morí, s hrôzou sledovali obzor, či sa na ňom neukážu plachty lodí s pre nich typickou provou s dračou hlavou. A v lodiach hŕba skúsených a nemilosrdných bojovníkov, najlepších námorných cestovateľov a objaviteľov tých čias - Vikingov.
Saga je strategická hra, v ktorej vedieme svoj klan , staráme sa o zdroje surovín, prísun dostatočného množstva potravy, vývoj zbraní, budovanie Drakkarov (lodí) a napokon o objavovanie a dobýjanie neznámych území a podrobovanie si iných národov či rás. V hre vystupuje 7 rás: elfovia, dva druhy obrov, trollovia, trpaslíci, južné národy... a samozrejme my, Vikingovia. Hra čerpá zo starobylých severských mýtov a legiend, nečudo teda, že za niektoré rasy môžu vystupovať aj rôzni čarodejníci, ktorí poznajú kúzla 4 živlov - vzduchu, lesa (prírody?), zeme, ohňa.
Saga, Rage of the Vikings ako keby z oka vypadla hre Age of Empire's. Rovnaký spôsob ovládania, podobná grafika..., editor scenárov mi pripadá skutočne ako okopírovaný a to aj po grafickej stránke, tak aj po stránke ovládania. Ako som už spomínal, programátori však prišli s niekoľkými novými myšlienkami, ktoré túto hru čímsi ozvláštnili.
Ako prvá zvláštnosť hráča určite prekvapí, že nad krajinou povieva vietor, preháňajú sa oblaky, ktoré samozrejme
vrhajú tieň. Ale to nie je všetko. Vietor mení smer a okrem toho ovplyvňuje manévrovanie lodí. Ak loď pláva po vetre, môže spustiť plachty a loď letí s vetrom opreteky. Ale beda, ak potrebujeme plávať iným smerom. Vtedy chudáci Vikingovia musia sadnúť k veslám a pustiť sa do veslovania. Nielenže to ide výrazne pomalšie, ale koľko máme v lodičke Vikingov, toľko vesiel sa objaví a čím viac veslárov máme, tým pláva loďka rýchlejšie.
Hra sa neodohráva, tak ako sme doteraz boli zvyknutí, za krásneho počasia, ale čerpá tak trochu zo skutočného života a rok pozostáva z dvoch ročných období. Jar-leto, kedy sa musíme v prvom rade postarať o základ obživy (okopať pole, zasiať plodiny, žať, oberať plody zo stromov, nakosiť seno a nanosiť ho kravám do stajne...) a ročné obdobie Zima, kedy je celý kraj pokrytý snehovou perinou a naši milí Vikingovia môžu sa venovať inej činnosti (ťažiť nerastné suroviny, množiť sa, stavať budovy...). Tieto veci samozrejme dajú sa robiť aj počas leta, ale verte, že ak chcete mať dostatočné zásoby potravy, sena, budete sa mať čo cez leto obracať a nebudete mať dostatok voľných panáčikov, ktorých by ste určili na iné úlohy.
Zaujímavou myšlienkou je množenie sa. Ak chcete nových panáčikov, musíte mať najprv dostatok obydlí a dostatok potravy. A potom už len ostáva určiť jeden pár - Vikinga a Vikingčicu, poslať ich do obydlia a oni sa tam začnú utešene množiť. Vychádza to z krutej reality, dávno stratené sú časy, keď sme si naivne mysleli, že noví obyvatelia v našich stratégiách rodili sa zo vzduchu a ničoho. Tiež nikdy nevieme, čo sa nám práve narodí. Niekedy je to žena, niekedy chlap, niekedy žena bojovnica - Valkýra, ktorá jediná sa môže vyvinúť na postavu používajúcu kúzla.
Podobne je to aj s kravičkami, jedným to z článkov potravinového reťazca. Postavíme stajňu, pripravíme dostatok obživy pre kravičku ale kravička sa sama neobjaví. Nebuďte naivní, kravičky nenosí bocian. My si najprv musíme kravičku kúpiť a až potom sa nám začnú rodiť nové kravičky. A až tie potom môžeme hnať na porážku a mäso z nich použiť na obživu alebo ho predať a získať tak peniaze na nákup surovín, ktoré nemáme možnosť získať iným spôsobom.
Potešiteľná je pomerne vysoká inteligencia nami riadených príslušníkov kmeňa. Ak máme niektoých vyčlenených, že sa starajú o obživu, sami na jar prídu k poliam, zasejú, keď je čas žatvy, pokosia obilie, trávu usušia a zanesú do stajne, oberú jedlé plody zo stromov. A potom zase čakajú až do jari, kým príde čas poľných prác. Je to o to potešiteľnejšie, že hráč po určitom čase hrania stratí prehľad o tom, čo ktorý panák robí a s akým nákladom práve uteká do skladu. Na prenos nákladov používajú vrece, ktoré si prehodia cez plece a tak všetci vyzerajú, ako keby si z oka vypadli. Toto považujem za jeden zo závažných bodov hovoriacich v neprospech tejto hry. V AOE sme mali na prvý pohľad jasné, čo práve panák, na ktorého zamierime zrak robí. Vidíme, že nesie drevo, vieme, že sa jedná o drevorubača. Vidíme, že nesie zlato, atď..... To v Sage výrazne chýba a skutočne rapídne znižuje hrateľnosť.
Zaujímavým momentom je možnosť prepadnúť inú dedinu, osadu, a nie zničiť ju, ale ukradnúť im zásoby, vypľundrovať, vyrabovať.
Z toho, čo som doteraz napísal, môžete mať pocit, že Saga je vynikajúca hra. Veru, bolo by to tak, nebyť mnohých nepríjemných maličkostí, ktoré rapídne znižujú hrateľnosť. O jednej nepríjemnej veci som už hovoril, a síce o tom, že nie je jednoduché rozlíšiť, ktorý panák má aké poslanie. Druhou nepríjemnosťou je príliš veľká mapa. Vy si možno poviete, veď to nie je nijaká vada. Nebola by, ale...! Ale v kombinácii s ďaľšou nepríjemnosťou je to vada, ktorá zabila klinček do rakvy tejto hry. Predstavte si, že vy musíte hrať len podľa vopred pripraveného scenára, že musíte hrať len kampaň a tam nie sú výnimkou také ciele, že ovládnite dedinu južných národov. Asi tri hodiny som s mojimi bojovníkmi putoval a skúmal mapu (popri tom som musel zabezpečovať všetky ostatné činnosti v osade), kým som narazil na cieľ svojej cesty a tam ma navyše nečakal žiadny odpor. Verte, bol som sklamaný.
Čo ma výrazne sklamalo je obchodovanie. Obchodovanie prebieha nasledovným spôsobom: postavíme sklad, nanosíme do neho nejakú surovinu, napr. drevo, potravu... a kliknutím na ikonku to predáme. Nakupujeme podobným spôsobom. Je to anonymný, socialistický spôsob obchodovania. Aspoň že ceny, ak predáme veľa suroviny naraz, klesajú, lebo klesá aj dopyt po nami predávamon tovare.
Keby si autori, keď už toľko vecí prevzali z AOE, prevzali aj možnosť hry podľa náhodne vygenerovanej mapy, s tým, že si sám určím počet nepriateľských rás, prípadne si vyberiem rasu za ktorú chcem hrať, hrateľnosť a príťažlivosť by bola výrazne vyššia. Je to skutočne škoda, lebo tie nové prvky zavedené do tohoto typu hier sú zaujímavé. Hra samotná má na prvý pohľad vysoký lesk zlata, žiaľ, po čase sa zlato mení na čosi ligotavé, ale bezcenné.
NÁZOV: | Saga, Rage of the Viking |
TYP: | Stratégia |
VÝROBCA: | Cryo Interactive Entertainment |
DISTRIBÚTOR: | Origin |
OPERAČNÝ SYSTÉM: | MS WIN95 |
ODPORÚČANÝ KONFIG: | P166, 32MB RAM, 2 MB video card, Direct X 5 |
ZHRNUTIE: | "Nie je všetko zlato, čo sa blyští ..." |