Smer hlavná stránka Ravena BANNER PIATOK
9. OKT

HACKER
JEDINI ČASOPIS S KOJIM SE IGRA

Po dlhej dobe sa znova vraciame k predstavovaniu zahraničných herných časopisov. Tentoraz sme pre vás vybrali kúsok zo vskutku nečakného kúta sveta, a i keď sa nejedná ani o atrakciu z Japonska, ani z Argentíny, dokonca ani z Číny, verím, že vás zaujme minimálne rovnako tak. Zhodou okolností sa stále nachádzame v Európe. V jej najzničenejšej a vojnami (resp. turizmom, ale to je za jedno) najčastejšie zmietanej časti. Priamo na Balkáne. V bývalej Juhoslávii. V Chorvátsku.

Hacker (Jedini časopis s kojim s igra) je vraj prvým svojho druhu na tamojšom, pôvodne Juhoslávskom trhu (Hr, Sl, Bosna...) Neviem, čo je na tom pravdy, ale rozhodne na to má aj vek (k dispozícii sme mali 51. a 52. číslo) aj vyzáž: Pevná obálka, lepená väzba, príjemný papier, pohľadná grafická úprava a 116 strán (vrátane obalu). Svetového štandardu sa drží aj čo do obsahu. Našinca isto prekvapia prvé strany prepchaté reklamami a súťažami o všemožné NAOZAJ hodnotné ceny (hardware, hry, knihy). Vôbec, na európske pomery má Hacker reklám vskutku požehnane. Úvodník vytláčajú až na jedenástu stranu. V čase prázdnin, pripomínam. Následuje dvojstranová listáreň, bohaté novosti z PC, PSX aj hardwarovej scény -- mimochodom, na svoju dobu viac než aktuálne -- previews, a konečne sa dostávame k tej najzaujímavejšej časti. Ku špeciálnym reportážam.
V staršom čísle sa nachádza suchý článok o EA SPORTS 2000 a štvorstranové predstavenie Sega Dreamcastu. V septembrovom výtlačku infochtivý čitateľ narazí hneď na dve nesporne pútavejšie témy: Reportáž zo svetovej premiéry Tiberian Suna v Prahe a test emulátorov N64-ky (Ultra) a PlayStationa (Bleem). Nu, keď už nič iné, aspoň sa pri nich dá dobre pobaviť.
Srdce a mozog časopisu zároveň tvoria (podľa všetkých očakávaní) recenzie. Pred rokom by som im určite vytýkal istú informatívnu strohosť, neúmerne veľký plac vyhradený pre obrázky, dnes je mi to už prakticky fuk. Čo na tom, že recenzia Tiberian Sunu je roztiahnutá na šesť strán, keď by sa dala vtesnať do troch. Časopis predsa niečim treba zaplniť, a nekonečne (nudné) dlhé chválospevy (drbanice) by asi neboli tým najlepším riešením.
Aktuálnosťou sú články na svoju dobu priam ideálne. Až na jednu-dve mierne PREDhnané výnimky sú skoro všetky dokonale synchronizované s vydaním hry: V starom čísle sa tak môžeme čosi dozvedieť o TA: Kingdoms, Kingpinovi alebo M&M7, v novšom sa reč dostala na Tiberian Sun, System Shock 2, Hidden&Dangerous att att. Hodnotenia sa väčšinou držia zlatej strednej cesty. Masným titulom prezentovaným na začiatku idú samozrejme masné percentá, nemastný "priemer" so zanedbateľnou reklamou dostáva okolo 70% (max. 90%, min. 60%). Narozdiel od našich časopisov však v obsahu nechýbajú ani extra ľahôdky pod 50% (najnižšie hodnotenie, ktoré som našiel, bolo 5% pre Sagu: Rage of Vikings). Sic zastrčené v tých najodľahlejších kútoch.
Štylizáciou, formou a skrátka kvalitou by som recenzie zaradil niekde do stredoeurópskeho štandardu. Možno to je akousi hráčkskou mentalitou, možno som už priveľmi starý a, ermh, skúsený :-) jednoducho mi pripadali bez chuti. Pozriem nadpis, podtext, hodnotenie, sem-tam okom šibnem po obrázkoch, a mám dosť. Akoby som čítal Level (Score...) preložený do chorváčtiny. Všade kopa rečí, občas k veci, miestami sa dokonca zjavuje aj čosi ako Osobný Názor, ale... Mno... Chýba tomu šťava. Keby som neznášal sebechválu, povedal by som: "Dekade by si mali zobrať príklad z Ravena: Sme sme hraví, sme dynamickí, ľudia nás milujú, stačí slovo a zdrbeme pre nich aj sami seba ;)" Nu ale poďme ďalej. Záver časopisu opäť patrí už osvedčeným rubrikám: Zopár stránok je venovaných sieti, na ďalších nájdeme test hardwaru (od monitorov, grafických kariet, až po volanty a džoystiky), kultúru a helpline (návod). Úplne posledná strana je (ne)tradične obsadená komiksom.

Osobne mám z Hackera trochu zmiešané pocity. Až priveľmi mi pripomína plátky od susedov z Čiech - Či už sa to týka obsahovej štruktúry, alebo samotnej prezentácie hier... Ale možno to tak má byť. Svet sa normalizuje, veci sú si stále podobnejšie. Do rúk ich berú školení Profesionáli. A Hacker samozrejme Profesionálny JE. Po mnohých stránkach dokonca mnohých európskych -- svetových -- kolegov PREDBIEHA. Jediná chybička bohužiaľ väzí práve vo mne: Magazíny prepchaté recenziami ma pravdupovediac zaujímajú stále menej a menej, ďaleko viac ma priťahujú správy, novinky, bulvár.
Tož, mám na to právo ;)
Starnem.
Hlavne preto sa tentoraz zdržím hodnotenia.

ORZYN

NÁZOV
HACKER 51, 52 (WEB)
VYDAVATEĽ
JANUS PRESS (WEB)
ZHRNUTIE
HRVATSKY LEVEL
Názor.



MIRSOFT

Tak, rád by som ešte napísal, čo mňa na Hackerovi veľmi zaujalo. Oproti našineckým časákom je zaujímavé napríklad to, že ho nebolo možné dostať bez CD-čka, s ktorým sa spolu predával v prepočte približne za 200 Sk. Na naše pomery je to priemerná cena časopisu s CDčkom, avšak keď prihliadneme na to, že bez CD Hackera nie je možné kúpiť, je to cena pomerne vysoká. Na CDčku sa nachádza klasický "junk" a napríklad nejakú plnú verziu hry by ste na ňom hľadali márne. I keď tu treba spomenúť, že s plnými verziami hier sú naši českí susedia skutočným svetovým unikátom, pretože snáď v žiadnej krajine sa tak masovo nerozmohlo dávanie plných verzií hier na CDčka k časopisom, ako práve v Čechách. Na našu veľkú radosť, samozrejme.

Čo sa kvality článkov týka, mám na Hackera o dosť lepší názor ako Orzyn. Moje chabé znalosti z Chorvátštiny sú síce mínusom, napriek tomu som rozumel takmer všetkému, čo sa v článkoch písalo a musím povedať, že boli písané celkom zábavným štýlom, minimálne zábavnejším ako v českých časákoch, i keď, bez falošnej skromnosti, na Ravena nemajú :-). Najväčšia zaujímavosť však pre mňa bola v čísle 52, kde na titulnej strane časopisu bola exkluzívna reportáž z celosvetovej premiéry Tiberian Sunu v Prahe. Neviem ako vy, ale ja skutočne neviem o tom, že by v Prahe bola nejaká premiéra Tiberian Sunu (to by sa asi po nej české časáky trhali). To však chorvátskemu Hackeru vôbec nebránilo v tom, aby z toho urobili 6-stranovú, mimochodom celkom podarenú reportáž (bola podobného typu ako "naše" reportáže z Covaxu, Invexu, Kolína, Hannoveru.... :-) ).

Takže celkovo povedané, Hacker je celkom zaujímavý, a prekvapivo dobrý časopis, i keď lepšia cena a neporovnateľne kvalitnejšie CDčka hovoria jasne v prospech českých časopisov. Ak však porovnávame Chorvátsko ako krajinu s 5 miliónmi obyvateľov so Slovenskom (i keď mediálny trh v týchto krajinách je neporovnateľne výhodnejší v prospech Chorvátska), sme na tom u nás o dosť horšie...

7/10


TOPlist TOPlist HIT LIST

MIN.RES. 800x600 IE4, NC4.5, OPTIMISED FOR 1024x768 IE4
DESIGN AND HTML BY JOHNY & ORZYN
© 1999 RAVEN