Raven9

TOPlist TOPlist HIT LIST
Smer hlavná stránka Ravena


Argo Adventure


V poslednej dobe sa objavuje viac relatívne domáchich titulov, než býva v transformujúcih sa ekonomikách krajín s bývalou červenou šatkou na krku zvykom. To je však len dobré a tiež to o niečom svedčí - nemáme sa tu tak zle ako sa zdá, podľa počtu vyrobených hier, ale v porovnaní so západom tu veru v blahobyte nežijeme. Tak to vyzerá, že sa pomaly vyjasňuje i na česko-slovenskej (skôr však na tej českej ;) ) hernej scéne, kde sa začínajú črtať niektoré veľmi ambiciózne projekty. A práve od našich západných slovanských bratov prichádza hardcore sci-fi adventúra Argo.
Argo je čistokrvné sci-fi kde vy, čoby hlavná postava máte za úlohu vyšetriť katastrofu, ktorá sa stala práve na vesmírnej stanici Argo. Tá sa nachádza v kritickom stave s minimálnym množstvom energie a úplne bez kyslíka. Preto ste obmedzovaný časom a ak budete príliš pomaly rozmýšľať skončíte s nepríjemne fialovou tvárou, kvôli nedostatku O2. S tým časom to však nie je príliš kritické, ale mne osobne nikdy nebolo príjemné časové obmedzenie v hrách a tobôž nie v adventúrach. Na druhej strane to však pomáha vytvoriť tú správnu atmosféru napätia a strachu.

mrtvola la la la la la la

Všetky vaše činnosti sú prísne logické, takže sa nemusíte obávať podobných zvrhlostí ako je použitie ružového plyšového medvedíka na komín. Náročnosť je ale aj tak dosť vysoká. Veľa predmetov, celková komplexnosť stanice a k tomu všetkému časový limit hru pekne sťažujú. Okrem toho Argo je pojatá veľmi technicky a preto je celkom vhodné mať aspoň základné znalosti, napríklad, z takej chémie :). I keď neviem či je práve základnou znalosťou výroba výbušnej zmesi z H2, O2 a N2(No čo pozeráte, rýchlo zoberte Mendelejevovu periodickú sústavu prvkov a skontrolujte, či si ešte niečo pamätáte ;) ).
Hra Argo Adventure bola vyvíjaná tri roky, čo je na aj engine silno vidieť. I keď je grafika celkom pekná SVGA v rozlíšení 800x600, spôsob pohybu je úplne otrasný. Všetko vidíte z vlastného pohľadu na statickej obrazovke. Pri presune do inej lokácie sa všetko plynulo prepne do filmovej sekvencie, čo však na dnešnú dobu vyzerá zastaralo a okrem toho je to nechutne pomalé. Kým sa rozbehne labak šachta CDčko, načíta všetky údaje a vy, kým sa pomalým krokom presuniete na žiadanú lokáciu, ubehne strašne veľa času. Keď ste si nedajbože zabudli niečo na štvrtom poschodí, odkiaľ ste práve prišli a ste dolu na prvom a musíte sa znovu už po neviemkoľkýkrát pracne preklikať až hore, tak to pekne nasere a rozladí. To je v podstate systém adventúrenia - chodenie z miesta na miesto a hľadanie správneho riešenia. Slimačie tempo Arga však tento systém popiera a keď ste zakysli, stáva sa hľadanie správneho riešenia ozajstnou nočnou morou. Jedinou záchranou Arga je zakilovanie týchto sekvencíí pravým myšítkom, ale ani potom to nie je veľká výhra, pretože grafika z CDčka sa musí tak či tak, načítať.
Ďalším nedostatkom hry je fakt, že za celý čas hrania, v podstate, nestretnete žiadnu inú postavu. Mŕtvoly nerátam pretože, ako je všeobecne známe, tie toho v sci-fi adventúrkach veľa nenarozprávajú. Takže celý čas vám bude robiť spoločnosť iba plechový hlas počítača, ktorý ľadovo kľudným hlasom bude oznamovať: "Vyčerpanie zásob za kyslíka za 1 minútu", prípadne, "vyčerpanie energetických zdrojov základne za 30 sekúnd." Tým autorom síce odpadla potreba nahovárania dialógov a takisto aj dosť veľká položka z rozpočtu, ale hráča určite veľmi nepoteší to večné, depresívne mlčanie mŕtvoliek.
Napriek všetkému sa nedá povedať, že Argo je zlá hra. Zaújimavý príbeh a ponurá atmosféra vesmírnej základne, kde nikdy neviete, čo alebo koho (teda, čo z neho zostalo) nájdete, dokážu vytvoriť celkom dobrú hrateľnosť, ktorá z časti zakryje aj spomínané nedostatky. Preto ak máte starší počítač alebo milujete adventúry a sci-fi, tak je to dobrá voľba. A máte vlastne aj inú možnosť?

Argo je typickým príkladom robenia hier u nás - dobrý nápad, skupina šikovných ľudí a obrovské nadšenie bez dostatočného množstva financií. Celý vývoj hry sa potom predlžuje a doba, keď bola hra vymyslená a primerane technicky spracovaná je dávno minulosť. Takto výchadza navnivoč veľké množstvo roboty a ľudského potenciálu, čo je obrovská škoda. Som si istý, že na Slovensku a v Čechách sa dajú robiť kvalitné hry aj dnes. Minulosť dokázala, že vieme spraviť naozaj dobré hry, lež v dnešnej dobe kapitalizmu a trhovej ekonomiky len nadšenie, bohužial, nestačí.

Jones

NÁZOV:
ARGO ADVENTURE
TYP:
ADVENTURE
VÝROBCA:
BBS INTERACTIVE
DISTRIBÚTOR:
JRC INTERACTIVE
OPERAČNÝ SYSTÉM:
MS WIN95/98
ODPORÚČANÝ KONFIG:
PENTIUM, 32MB RAM
3D KARTA:
NIE
ZHRNUTIE:
Ďalšia zaújimavá česká adventure, ktorá stroskotáva na zastaralosti enginu. Tentokrát však žiadny trhnutí, pubertálni týpci s IQ - sex, pivo, sex - ale vážne sci-fi.

6/10